O mne

Kto som?

Moje meno je Matúš a momentálne pracujem ako freelancer so skúsenosťami v online marketingu a správe sociálnych sietí.

Od mala som mal vášeň pre šport. Nezáležalo na tom, aký šport som sa rozhodol vyskúšať, vždy som bol odhodlaný prekonať výzvy a zdolávať prekážky. Šport mi vniesol disciplínu, vytrvalosť a schopnosť pracovať v tíme. Každý tréning ma posúval vpred a pomáhal mi dosahovať nové úspechy.

Mojou veľkou láskou bolo vždy aj cestovanie. Od malička som túžil objavovať nové miesta, rôzne kultúry. Každá nová cesta bola pre mňa príležitosťou na rozširovanie obzorov, spoznávanie nových ľudí a nabitie sa energiou z nádherných miest.

Okrem toho, moja vášeň patrí aj rodinnému životu. Vždy som túžil mať veľkú rodinu a starostlivo sa o ňu starať s najväčšou láskou. Mal som úžasnú partnerku, všetky podmienky na život boli dokonalé, až kým neprišla diagnóza panická porucha, vďaka ktorej sa môj život otočil o 360 stupňov…

Panická porucha je charakterizovaná náhlými epizódami intenzívneho strachu až hrôzy, ktoré sa objavujú bez zjavného vonkajšieho spúšťača. Intenzívna úzkosť počas panického záchvatu obvykle trvá niekoľko minút, ale niekedy sa môže vracať vo „vlne“ aj po dobu dvoch hodín. Počas samotného panického záchvatu postihnutá osoba prežíva celý rad symptómov. Náhly začiatok a vysoká intenzita telesných príznakov vystraší jedinca natoľko, že často verí, že má veľmi vážne telesné alebo duševné ochorenie (napríklad zlyháva srdce, má infarkt, zbláznil sa, atď.). Cíti sa bezmocný voči záchvatu a má pocit, že nemôže nič robiť. Výrazné telesné príznaky ovplyvňujú nasledujúce správanie: jedinec sa snaží uniknúť zo situácie alebo čo najrýchlejšie nájsť pomoc a bezpečie (volanie záchrannej lekárskej služby). Neskôr sa vyhýba miestam, kde prežil paniku, alebo sa obáva, že by sa mohla znovu objaviť.

 

Veľkú úlohu hrá genetická predispozícia – príčina sa hľadá v autonómnom nervovom systéme (väčšia odozva na podnety), ale aj v poruche hladiny určitých hormónov, či v prenose informácií do CNS (centrálny nervový systém). A samozrejme hovorí sa aj o patologických vzorcoch správania a vplyve psychiky na zdravie.

Zrazu sa všetko zrútilo ako domček z kariet. Moje vášne, ako cestovanie a šport, sa zdali byť nedosiahnuteľné kvôli neustálym panickým záchvatom. Moji priatelia ma opustili a neskôr aj moja skvelá partnerka, ktorú však neviním, pretože táto situácia bola pre ňu veľmi ťažká. Prepadol som zúfalstvu a stratil vieru v seba samého. Pocítil som, že celý môj svet sa rúti a nevidel som žiadnu cestu von z tejto temnej situácie.

Z môjho ideálneho života plného lásky, zdravia a šťastia sa stal presný opak. Zrazu som sa ocitol s ťažkými úzkosťami v depresii, a čím viac som sa snažil bojovať, tým to bolo ťažšie. Snažil som sa silou mocou vrátiť k svojmu starému životu, ale nevedel som prijať svoju diagnózu a neustále som si kladol otázku, prečo práve ja. Plakal som, keď som videl ľudí okolo mňa zdravých a schopných robiť bežné veci.

No vďaka liečbe, terapii a každodennej nádeji a prijatiu svojej diagnózy, som objavil novú perspektívu na život. Postupne som sa naučil, ako sa vyrovnať so svojím stavom a získať kontrolu nad svojimi obavami. Táto cesta ma naučila oceniť malé víťazstvá a vážiť si všetky veci, ktoré by som kedysi bral ako samozrejmosť. Našiel som nový význam v malých radostiach a objavil som silu, ktorú som v sebe nikdy predtým nepoznal.

Zistil som, že hoci niektoré sny, ktoré som si kedysi stanovil, už nebudem môcť naplniť, existuje mnoho iných možností a nových cieľov, ktoré si môžem stanoviť. Napriek všetkým výzvam, ktorým som musel čeliť, táto diagnóza mi ukázala, aký som vlastne silný a odolný človek. Panická porucha mi otvorila oči aj k pozitívnym stránkam života a pomohla mi objaviť novú silu vo svojom vnútri. Taktiež ma naučila oceniť malé veci, vážiť si ľudí okolo seba a byť vďačný za každý nový deň.

Rozhodol som sa zdieľať svoje skúsenosti a rady prostredníctvom blogu, pretože viem, aké mučivé pocity a pocit beznádeje môže táto diagnóza priniesť. Chcem ukázať, že aj napriek panickým poruchám je možné viesť kvalitný a plnohodnotný život. Verím, že ak niekomu môžem pomôcť svojimi riadkami a skúsenosťami, ak môžem aspoň jednej osobe ukázať, že existuje nádej a že môže prevziať kontrolu nad svojím osudom, bude to stáť za to. Viem, že je to dlhodobý proces, ale so správnou podporou a malými krokmi je možné dosiahnuť uzdravenie. Verím, že každý človek si zaslúži život plný lásky, bez ohľadu na to, akým výzvam čelí.