Vyberáte meno pre svoje dieťa? Ako vybrať to správne?

od | feb 23, 2018

Vyberáte meno pre svoje dieťa? Určite si myslíte, že rozhodujúce je, aby sa vám páčilo. Je to pravda, musí sa vám predsa páčiť, to je logické, ale určite sa oplatí pred definitívnym rozhodnutím sa nad ním trochu aj zamyslieť. Dieťa s ním bude žiť celý život. A chcete predsa, aby ho malo rado a nechcete aby sa zaň hanbilo.

Ak sa dieťaťu počas života jeho meno bude páčiť, možno vám za to nepoďakuje. Ale ak mu ale dáte podľa neho hrozné meno, dá vám to na 100% najavo a možno si ho v dospelosti dokonca aj zmení.

 

Čo keby som zvážil výber mena pre svoje dieťa?

Niekto v tom má už od začiatku jasno, aspoň pri prvom dieťati. Otec je Jozef, syn bude, samozrejme, taktiež Jozef.

Ak však medzi týchto ľudí nepatríte a mate veľkú dilemu, že aké meno pre svoje dieťatko dáte, najprv si urobte užší výber (napríklad s pomocou zoznamu chlapčenských mien, alebo zoznamu mien pre dievčatá). Akonáhle budete mať výber, skúste sa naň pozrieť s ohľadom na nasledujúce otázky:

Ako ladí s priezviskom

Nezabudnite, že krstné meno sa používa spoločne s priezviskom. Je preto dobré zhodnotiť, ako sa k nemu hodí. Dajte si jednoduché otázky:

  • pôsobí dobre krstné meno k priezvisku?
  • dá sa dobre vysloviť?
  • ako vyzerajú iniciálky? (napr. J. A.)

Často dobre pôsobí a znie, ak majú meno aj priezvisko rovnaké začiatočné písmená. Ako napríklad Pavol Petrovec, Ján Jakubec…

Typické slovenské priezvisko v spojení s príliš exotickým menom môže zasa pôsobiť smiešne alebo čudne.

Pokiaľ čakáte dievčatko, priezvisko sa jej po svadbe s najväčšou pravdepodobnosťou zmení a tak tomuto kritériu môžete dať o niečo nižšiu dôležitosť. Aj keď, na druhej strane je dnes pomerne bežné, že žena prijme priezvisko manžela a zároveň si ponechá aj svoje rodné priezvisko.

Pohodlné používanie

Ak chcete, aby sa vášmu dieťaťu meno používalo čo najjednoduchšie a najpríjemnejšie je dobré keď:

  • Ako sa vysloví, tak sa aj píše. Aby vaše dieťa zakaždým nemuselo vysvetľovať, že je Ema s dvoma M, alebo Marco s “C” a nie s “K” a podobne.
  • Nie je príliš dlhé na písanie. Zvlášť, keď už je jeho (jej) priezvisko dosť dlhé.

Pekné meno, zdrobneniny aj skratky

Ako sa hovorí, sto ľudí, sto chutí. Každý človek má iný vkus a v názore na to, čo je pekné a čo nie sa často krát líšime. Preto definícia pekného mena je len tá, aby sa páčilo vám a aby nebolo vyslovene smiešne. Aby si dieťa kvôli nemu nedoberali spolužiaci v škole.

Rovnako by mali byť v poriadku aj domácke skratky mena a zdrobneniny, ktorými ho budete volať v detstve.

Taktiež si dávajte pozor aj na situáciu s podobnými menami medzi súrodencami. Napríklad ak, už máte jedno dieťatko, ktoré sa volá Oliver a vy ho voláte Oli. Momentálne čakáte druhé bábätko, dievčatko, a chcete ho pomenovať Olívia. Ako ho budete volať po domácky? Oli. Síce máme chlapčeka Olivera a dievčatko Olíviu, no pre oboch bude platiť rovnaká skratka Oli. V takomto prípade si musíte dobre premyslieť, ako budete volať svoje druhé dieťatko od útleho veku.

Odlíšenie sa

Je úplne normálne, ak sa vám páči meno, ktoré teraz letí, napríklad Nela. Je síce veľmi pekné. No lenže práve preto, že je momentálne populárne, budú ho mať s veľkou pravdepodobnosťou aj iné deti v triede, či už v škôlke, alebo škole.

Tu platí pravidlo, že ak tomu chcete predísť, vyhnite sa najpopulárnejším menám. No však ani tu nemáte záruku, že zhodou okolností nedostane vaša dcéra alebo syn do triedy menovca. Pravdepodobnosť sa ale výrazne zníži.

Čo znamená

Význam mena môže byť pre niektorých rodičov dôležitejším, pre niekoho menej dôležitým kritériom. Skôr môžete uprednostniť niektoré mená, ktoré majú význam, s ktorým sa dieťa môže stotožniť a ktorý môže povzbudiť jeho sebavedomie, vôľu prekonávať životné prekážky a podobne.


TIP: Ak chcete zistiť aké významy majú jednotlivé mená, napíšte do hľadania na našej stránke dané meno a následne sa vám vyhľadá článok o konkrétnom, hľadanom mene! V článku nájdete všetko od pôvodu, až po rôzne zaujímavosti!


Meniny a narodeniny

Dátum, na ktorý pripadajú meniny bude asi najmenej dôležitým kritériom pri výbere. No minimálne v detskom veku bude váš syn, alebo dcéra rado, ak nebude mať dátum narodenín a menín veľmi blízko pri sebe. Hlavne kvôli tomu, aby nedostávalo darčeky v krátkom intervale. No ale aj v dospelosti poteší niekoľko milých dôvodov na oslavu počas roka, ako všetko naraz a potom dlho nič ?.


TIP: Ak chcete zistiť, kedy má kto meniny, pozrite si kalendár mien.


Dve krstné mená

V dnešnej dobe sú dve krstné mena veľmi populárne. Rodičia sa proste nevedia rozhodnúť medzi dvoma menami, tak dajú dieťaťu obidve. Nie je s tým žiadny problém. Podľa zákona ich môžete dať dokonca až tri.

Z praktického hľadiska je však ale jednoduchšie mať meno len jedno. Dokonca aj pri oslovovaní, nebude rodič volať svoje dieťa dvoma menami, ale bude používať len jedno. Hej Paťo, poď sem! ?

Na druhej strane, ak by sa dieťaťu jedno nepáčilo, môže sa nechať oslovovať tým druhým. Samozrejme, sa ale môže stať, že sa mu nebude páčiť ani jedno :).

Čo tak ešte jeden článok?

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.