Rozhovor s Annou: vyliečila som sa z OCD a moja cesta k duševnému zdraviu a slobode

od | jún 6, 2023

V tejto konverzácii sa stretneme s Annou, mladou ženou, ktorá sa úspešne vyliečila z obsedantno-kompulzívnej poruchy (OCD). Anna nám odhaľuje svoj osobný príbeh, spôsob, akým sa s ochorením vyrovnávala a ako sa jej podarilo získať kontrolu nad svojím životom. Tento rozhovor nám dáva nádej a inšpiráciu, že aj OCD je možné prekonať.

Rozhovor

Ahoj, Anna. Môžeš nám povedať niečo viac o svojej ceste k uzdraveniu z OCD?

Určite! Rada sa podelím o svoj príbeh. Diagnóza OCD prišla v mojom živote ako veľký šok. Bolo to obdobie, keď som zažívala intenzívne obsedantné myšlienky a nutkavé správanie, ktoré mi bránilo normálne fungovať. Bola som vyčerpaná a stratená.

Aké boli tvoje prvé kroky po diagnóze OCD?

Po diagnostike som sa rozhodla nechať sa odborne ošetriť. Vyhľadala som skúseného terapeuta, ktorý mi pomohol prijať a pochopiť moje obsesie a nutkania. Terapia bola neoceniteľnou súčasťou môjho procesu uzdravenia. Pomohla mi prehĺbiť svoje pochopenie o OCD a naučiť sa techniky, ako ovládať svoje myšlienky a správanie.

Môžeš nám bližšie popísať, ako si sa vyrovnávala so svojimi obsedantnými myšlienkami a nutkaniami?

Samozrejme. Jednou z najdôležitejších vecí, ktoré som sa naučila, bolo prijatie mojích myšlienok. Namiesto toho, aby som sa snažila bojovať s nimi alebo ich potláčala, naučila som sa pozorovať ich prítomnosť bez súdnosti. Taktiež som sa naučila používať techniky, ako napríklad presmerovanie pozornosti, hlboké dýchanie a meditáciu, aby som sa vyrovnala so stresom a úzkosťou spojenou s mojimi obsesiami.

Ako si si udržiavala motiváciu počas tejto cesty uzdravenia?

Motivácia bola pre mňa kľúčová. Hľadala som podporu od svojich blízkych a stretávala sa s ľuďmi, ktorí mali podobné skúsenosti. Bolo povzbudzujúce vidieť, že nie som sama v tomto boji. Tiež som si stanovila malé ciele a oslavovala každý pokrok, čo ma udržiavalo motivovanú a pozitívne naladenú.

Ako by si opísala svoju súčasnú situáciu po úspešnom uzdravení z OCD?

Teraz, po úspešnom uzdravení, sa cítim slobodnejšia a silnejšia než kedykoľvek predtým. Vrátila som sa k svojim záľubám a aktivitám, ktoré som predtým kvôli OCD obmedzovala. Učím sa byť viac prítomná v každom okamihu a žiť plnohodnotný život bez preťaženia obsedantnými myšlienkami.

Aké posolstvo by si chcela poskytnúť ostatným ľuďom, ktorí sa snažia prekonať OCD?

Chcela by som povedať, že je možné prekonať OCD a získať kontrolu nad svojím životom. Nájdi si odbornú pomoc, uč sa o svojej poruche a nevzdávaj sa. Hľadaj podporu od rodiny, priateľov alebo skupín podporujúcich pacientov s OCD. Verím, že každý má v sebe silu a odhodlanie prekonať toto ochorenie.

Záver

Príbeh Anny nám ukazuje, že je možné prekonať obsedantno-kompulzívnu poruchu a nájsť späť svoju slobodu a kontrolu. Dôležitou súčasťou tohto procesu je profesionálna pomoc, sebaakceptácia, motivácia a podpora od blízkych. Pre všetkých, ktorí bojujú s OCD, je dôležité vedieť, že existuje nádej a že si zaslúžia žiť naplnený život bez obmedzení. Ďakujeme Anne za rozhovor.

Čo tak ešte jeden článok?

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.