Fyzické prejavy úzkosti: Súvislosť medzi telom a myslou

od | jún 6, 2023

Úzkosť je komplexný stav, ktorý ovplyvňuje nielen našu psychiku, ale aj fyzické telo. Mnoho ľudí, ktorí zažívajú úzkosť, pociťuje rôzne fyzické prejavy. V tomto článku sa budeme zaoberať fyzickými prejavmi úzkosti a súvislosťou medzi telom a myslou.

Upozornenie: Tento článok je určený iba na informačné účely a nie je náhradou za odbornú lekársku radu. Autor článku nie je lekár a informácie poskytnuté v tomto článku by sa nemali považovať za diagnostiku alebo liečbu psychickej poruchy. Ak máte akékoľvek obavy alebo príznaky, odporúčame vám vyhľadať odbornú lekársku pomoc. Iba kvalifikovaný lekár môže poskytnúť správnu diagnostiku a navrhnúť vhodnú liečbu na základe individuálnych potrieb každého pacienta.

 1. Nervozita a napätie: Jedným z najčastejších fyzických prejavov úzkosti je nervozita a napätie. Cítite, že sú vaše svaly stiahnuté a máte pocit, že ich nemôžete uvoľniť. Môžete mať aj nepríjemné pocity v žalúdku.
 2. Srdcové problémy: Úzkosť môže spôsobiť zvýšený tep srdca, srdcové palpitácie alebo dokonca bolesti na hrudi. Tieto fyzické príznaky môžu byť veľmi znepokojujúce a prispievať k ešte väčšej úzkosti. Napríklad su prítomne aj: bušenie srdca pri ležaní a  bušenie srdca v pokoji.
 3. Dýchacie problémy: Mnoho ľudí s úzkosťou pociťuje dýchacie problémy, ako je rýchle dýchanie, dusenie sa alebo pocit nedostatku vzduchu. Tieto príznaky môžu vytvárať ešte väčšiu úzkosť a strach.
 4. Zmeny v tráviacom systéme: Úzkosť môže mať vplyv aj na váš tráviaci systém. Môžete pociťovať nevoľnosť, bolesti žalúdka, hnačku alebo zápchu. Tieto fyzické prejavy môžu byť dôsledkom stresu, ktorý sprevádza úzkosť.
 5. Svalové napätie: Úzkosť môže spôsobiť svalové napätie a bolesti, najmä v oblasti krku, ramien a chrbta. Môžete si všimnúť, že máte zatvorené čeľuste, stiahnuté ramená alebo stuhnutejšie svaly.
 6. Únava a nespavosť: Úzkosť môže spôsobiť únavu a problémy so spánkom. Môžete mať ťažkosti so spánkom, nepríjemné sny alebo prebúdzanie sa uprostred noci.

Fyzické prejavy úzkosti sú individuálne a môžu sa líšiť od človeka k človeku. Je dôležité si uvedomiť, že tieto prejavy nie sú imaginárne a môžu mať skutočný vplyv na vaše životy.

Zdroje:

 1. Anxiety and Depression Association of America (ADAA) – Physical Symptoms of Anxiety: https://adaa.org/understanding-anxiety/physical-symptoms (ADAA poskytuje prehľad o fyzických príznakoch úzkosti a ich vplyve na telo.)
 2. National Institute of Mental Health (NIMH) – Anxiety Disorders: https://www.nimh.nih.gov/health/topics/anxiety-disorders/index.shtml (Národný ústav pre duševné zdravie poskytuje informácie o rôznych úzkostných poruchách, vrátane fyzických príznakov.)
 3. Mayo Clinic – Anxiety: Symptoms & causes: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/anxiety/symptoms-causes/syc-20350961 (Mayo Clinic poskytuje podrobný prehľad o príznakoch a príčinách úzkosti, vrátane fyzických prejavov.)
 4. MedlinePlus – Anxiety: https://medlineplus.gov/anxiety.html (MedlinePlus, webová stránka Národných zdravotníckych inštitútov, poskytuje informácie o úzkosti a jej fyzických prejavoch.)
 5. Harvard Health Publishing – Understanding the stress response: Chronic activation of this survival mechanism impairs health: https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/understanding-the-stress-response

Čo tak ešte jeden článok?

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.